Robert Ďábel
Máte rádi Operu, ale už Vás trochu nudí klasické kousky a rádi byste shlédli něco jiného? Možná byste mohli vyzkoušet představení opery Robert Ďábel v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.
Jedná se o dílo francouzského skladatele německo-židovského původu Giacoma Meyerbeera, které složil v roce 1831. Patří do žánru takzvané grand opery, tedy velké opery, což je žánr, který zpracovává historické téma s početným hereckým i orchestrálním obsazením, baletními čísly a nákladnou výpravou. Zvláště pro Francii byl tento žánr typický, ale setkat se s ním můžeme třeba také v českém prostředí, například Braniboři v Čechách od Bedřicha Smetany jsou typickým příkladem.
Robert Ďábel, zpracovávající milostný příběh normanského vévody Roberta a princezny Isabely. Robertovi nepřeje falešný Robertův přítel intrikán Bertram, který se snaží svého svěřence svrhnout do temnoty. Děj se odehrává ve 12. století na Sicílii.
Ve své době se jednalo o opravdu velmi populární a žádané dílo. Například Chopin se o díle vyjádřil, že se jedná o mistrovský kousek. Dílo téměř upadlo v zapomnění, mimo jiné i pro židovský původ skladatele a pozdější antisemitské nálady ve společnosti.
Jedná se v podstatě o středověkou francouzskou legendu. Eugene Scribe a Casimir Delavigne napsali libreto na motivy legendy.
Původní verze trvala přes čtyři hodiny, což by současný divák asi nebyl schopen ustát a tak současná podoba trvá tři hodiny.
Robert Ďábel byl prvním úspěchem tohoto skladatele v oblasti grand opery. Giacomo Meyerbeer složil ještě celou řadu dalších děl. Určitě mnohé z nich by stály za pozornost.
Zkusme zmínit ta nejznámější díla – Jeftův slib, Braniborská brána, Hugenoti, Afričanka, Prorok, Tábor ve Slezsku a další.
Kvůli židovskému původu skladatele byly ovšem v průběhu druhé světové války jeho díla striktně zakázána v Německu a v zemích Německem okupovaných.