Účelová vs. Bezúčelová
Každý se v životě vyvíjíme a rosteme. Dům a místo, kde vyrůstáme je pro nás jakýmsi symbolem bezpečím a zdrojem hezkých, ale také nehezkých vzpomínek. Každopádně nám toto místo utkví v paměti a rádi se zde vracíme. Poté co začneme růst a máme potřebu se osamostatnit najednou opouštíme své rodné hnízdo a pouštíme se bydlet na vlastní byt. Nejprve to bývá studentský byt, poté samostatný byt, a nakonec vlastní bydlení.
To většinou probíhá tak, že si daný dům postavíme. Výhodnou pozici máme v případě, pokud již vlastníme pozemek. V tomto případě nám odpadá povinnost nakupovat parcelu a vydávat tak další finanční prostředky na tak již dost nákladnou investici.
Samotný dům není také vůbec levný. Většinou se finální částka dostane až na několik milion korun, což není rozhodně pro člověka, který má pouze standartní příjem něco akceptovatelného. Proto hledáme nejrůznější cesty, jak peníze získat. Není samozřejmě nic snadného a musíme o vlastní bydlení opravdu stát. Běžným postupem je dnes vzít si půjčku. V takovém případě se ale zadlužíme, do toho se ale ne každému chce.
Proto se snažíme půjčit si od rodiny, od známých a nastřádat tak co nejvíce finančních prostředků. Bohužel ani toto úsilí nemusí být vždy dostačující, a proto se ve většině případů musíme obrátit na banku. Ta a další společnosti, které se účastní bankovního systému v ČR nabízí dva hlavní typy hypoték:
· Účelová hypotéka
· Bezúčelová (americká) hypotéka
První zmíněný typ najdeme spíše v nabídce bank, které se snaží zachovat si určitou férovost vůči svým klientům a naplnit tak zákonné podmínky finanční půjčky. Ve většině případů požadují jen několik záruk, proto aby si zajistila návrat vypůjčených prostředků:
· Zástava nemovitosti
· Výpis z registru dlužníků
· Doložení stabilního příjmu
Pokud doložíme tyto dokumenty a je zjištěno, že jsme vhodní adepti na půjčku neměl by být problém získat cílovou částku půjčky. V opačném případě se musíme obrátit na nebankovní společnosti, které se zaměřují spíše na půjčky bezúčelového typu.